Napsali o nás: „Silné módní trendy potřebují protiváhu“
Dvě designérky a zároveň i matky, které svým dětem chtějí nabídnout lepší svět, se rozhodly bojovat ve prospěch životního prostředí. V České republice končí každým rokem na vrakovištích 140 tisíc aut ročně a každé z nich má minimálně tři airbagy. Pavla Podsedníková a Markéta Šohajová se proto rozhodly vytvořit projekt Airbo, který vyrábí batohy a tašky z airbagů. V rozhovoru pro deník Metro Podsedníková prozradila, co obě designérky k projektu přivedlo, vysvětlila, jak velká část produktů je upcyklovanáa také nastínila, proč je důležité pracovat na podobných projektech, které mohou být prospěšné pro planetu Zemi.
Co vás k projektu přivedlo?
Na úplném počátku velkou roli hrát asi asi pocit rozčarování z toho, kam se posouvá svět módy a obecný příklon k konzumerismu. Obě jsme vystudovaly Design oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a pracovaly jsme jak pro známé značky a designery, tak vybudovaly značku dětského oblečení. Obě jsme měly možnost zadávat kolekce v Číně a nahléhnout pod pokličku toho, jak celý proces opravdu funguje. V určitou chvíli jsme si uvědomily, že chceme dělat věci jinak - s ohledem na prostředí, ve kterém žijeme a aby to, co děláme, pravdivě zrcadlilo naše hodnoty. Když se nám narodily děti, celý projekt získal jasnější kontury.
Jaké přesně?
Na mateřské jsme měly obě potřebu vrátit se k volné tvorbě. Našim cílem vlastně vůbec nebyl komerční projekt. Měly jsme jen obrovskou touhu a radost ze společné tvorby. Narození dětí pro nás byl životní předěl, kdy jsme začaly mnohem intenzivněji přemýšlet o světě, ve kterém budou jednou žít. Nedávalo nám smysl vytvářet další materiál, když je na světě všeho tolik, že by to vydrželo několika dalším generacím. To byl základní stavební kámen projektu a počátek cesty k airbagům.
Proč zrovna airbagy?
Na začátku jsme si povídaly u vína o věcech, které nás baví a dávají nám smysl. Využití již existujícího materiálu byla jasná volba. Strávily jsme celkem dlouhou dobu rešeršemi a hledáním. Zvažovaly jsme různé možnosti, jako třeba používat staré kožené bundy. Když se nám dostal do ruky airbag, bylo hned jasno. Je to velmi lehký materiál s výbornými technickými vlastnostmi, který je zároveň velmi estetický, má různé potisky a prošití. Důležitým aspektem bylo také to, že jsme v té době nenašly v celosvětovém měřítku žádný podobný projekt, který by se věnoval upcyklaci airbagů.
Pracujete přece jen i s jinými materiály, než jsou airbagy?
Naše obrovská výhoda je, že jsme obě designérky, a tak jsme upravovaly vzorky podle toho, jak se vyvíjely možnosti. Postupně jsme začaly nahrazovat další části tašek upcykolvanými materiály. Například přezky jsme tam, kde nebyly vyloženě potřeba, nahradily zbytkovými lany, které máme od firmy vyrábějící jachtařská a lezecká lana. Podšívky jsou odřezy z výroby balónů. Nahradily jsme vše, co šlo, deadstockovými nebo zbytkovými materiály. Jediné komponenty, které objednáváme nové, jsou zipy a kovové přezky. U těch trváme na nejvyšší možné kvalitě, tak aby vydržely co nejdéle.
Spolupracujete s nějakými vrakovišti, nebo materiál objednáváte?
Cesta k prvním airbagům byla celkem složitá, vozily jsme je nevybuchlé v autech a pak nutily naše blízké je vymontovávat. V současnosti spolupracujeme s moravským vrakovištěm Eurovrak. Tam nám jsou schopni airbagy vyřezávat a dostáváme už rovnou textilní část. Práce s upcyklovaným materiálem je ale násobně složitější, než s tím novým. Z vrakoviště svážíme pytle airbagů, ty se třídí, perou a stříhají a tisknou, a poté vezou do dílny na ušití. Naštěstí už většinu těchto kroků řešíme externě.
Kolik na vrakovištích ročně skončí aut?
Jen v České republice končí na vrakovištích kolem 140 tisíc aut ročně, každé z nich má tři až 25 airbagů. Celosvětově je v provozu 1,4 miliardy aut. Z toho si člověk udělá obrázek, o jak velké množství se jedná. Materiál, ze kterého se airbagy vyrábějí, Nylon 6/6, nelze jednoduše recyklovat a končí tedy ve spalovnách. Postupně zpracováváme rešerši na využití tohoto unikátního materiálu v dalších oborech. Naším dlouhodobým cílem je nalézt další možnosti využití tohoto materiálu v některém vysokobrátkovém segmentu.
Z Airbagů vyrábíte především tašky. Jak velká část hotového produktu je upcyklovaná?
Naše tašky jsou vyrobeny ze zhruba 90 procent z upcykolvaných materiálů. Snažíme se v celém procesu výroby řídit principy cirkulární ekonomiky a řešíme například i to v jakých obalech putuje zboží za zákazníky. Nabízíme opravy našich tašek zákazníkům za symbolickou cenu a snažíme se momentálně řešit, co se s našimi produkty stane, když skončí svou životní dráhu. Zbytkové materiály, které získáváme od firem, mají často unikátní technické vlastnosti, které dávají našim taškám velkou odolnost. Airbagy v autech musí odolat proříznutí nebo vysokému žáru a často májí zátěr, díky kterému jsou voděodolné. Balónovina, kterou používáme na podšívky má také zátěr. Jachtařská lana musí odolávat drsným povětrnostním vlivů a tření. Každá část tašky má tak svůj příběh a dohromady vytváří skládanku nového produktu. Každý kus je díky tomu originál a vydrží dlouhé roky.
Kolik času zabere výroba jedné “airbagové” tašky?
Nejdelší proces je navrhování a vzorování pro výrobu. Tašky šijeme v dílně v Brně a každý krok výroby optimalizujeme, tak aby nedocházelo ke zbytečným cestám materiálů. Produkt navíc upravujeme tak, aby byl co nejjednodušší pro výrobu a tím pádem jsme snížili spotřebovanou energii i materiál na výrobu.
Zajímají se podle vás české značky o udržitelnost?
Ono jim nic moc jiného nezbývá. Se schválením CSRD směrnice Evropským parlamentem přichází povinnost nejdříve pro velké, následně pro všechny společnosti, povinnost reportovat v rámci ESG. Jinými slovy, společnosti budou mít povinnost zveřejňovat dopad jejich činnosti na životní prostředí. Díky tomu by měly mít společnosti, které jsou schopny přechodu k udržitelné ekonomice, snadnější přístup k financování a obecně větší podporu v podnikání.
Proč je důležité pracovat na projektech, které podporují životní prostředí?
Myslím, že je důležité si uvědomit, že žádný produkt není stoprocentně udržitelný a i na vznik jakékoliv věci byly spotřebovány nějaké zdroje a energie. Změna, ke které se snažíme přispět, je změna ve vnímání zboží zákazníky. Například to, že nám algoritmy nutí stále nové trendy a někteří influenceři nás přesvědčují, že je v pořádku nakupovat desítky kusů oblečení, které si na sebe mnohdy ani nevezme. Tyto silné trendy potřebují svou protiváhu a důležitá je informovanost lidí. Proto se snažíme účastnit se různých akcí, které podporují diskuzi o těchto tématech, děláme přednášky nebo workshopy.
Zdroj: Deník Metro (publikováno: Pátek, 19. září 2024, 07:00)